BDDK bankalarca ayrılacak karşılıklara düzenleme taslağını yayımladı

BDDK,Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması amacıyla hazırlanan düzenleme taslağını yayımladı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme...

BDDK bankalarca ayrılacak karşılıklara düzenleme taslağını yayımladı
30 Kasım 2016 Çarşamba 15:24

BDDK,Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması amacıyla hazırlanan düzenleme taslağını yayımladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması amacıyla hazırlanan düzenleme taslağını yayımladı. Resmi siteden yayımlanan taslağa göre, 1 Ocak 2018 tarihine kadar Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan TFRS 9 Finansal Araçlar Standardını uygulamayan bankalarca ayrılacak genel karşılık oranlarında değişikliğe gidildi.

Yeni yönetmelikte, ’standart nitelikli ticari krediler’, ’standart nitelikli küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri ve transit ticarete, ihracata, ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan standart nitelikli krediler’, ’diğer standart nitelikli krediler’, ’yakın izlemedeki ticari krediler ve küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri’ ile ’diğer yakın izlemedeki krediler’ için uygulanacak genel karşılık oranları yer aldı. Taslakta yeni yönetmeliğin 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

1 Ocak 2018 tarihine kadar genel karşılık oranları aşağıdaki şekilde yer aldı:

a) Standart nitelikli ticari krediler toplamının en az binde beşi (yüzde 0,5) oranında.

b) Standart nitelikli küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri ve transit ticarete, ihracata,
ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak
kullandırılan standart nitelikli krediler toplamı için yüzde sıfır (yüzde 0) oranında.

c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler dışındaki standart nitelikli krediler toplamının en az yüzde
biri (yüzde 1) oranında.

ç) Yakın izlemedeki ticari krediler ve küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri toplamının
en az yüzde biri (yüzde 1) oranında.

d) (ç) bendinde belirtilenler dışındaki yakın izlemedeki krediler toplamının yüzde ikisi (yüzde 2)
oranında.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.