Türk Halkı Konut Almaktan Ve Kredi Kullanmaktan Vazgeçmedi

Sektör analizine göre Temmuz ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla İstanbul’da yüzde 18, İzmir’de yüzde 19, Ankara’da ise yüzde 22 artış kaydettiği belirlendi.Değerleme sektörünün önemli kuruluşlarından...

Türk Halkı Konut Almaktan Ve Kredi Kullanmaktan Vazgeçmedi
14 Eylül 2015 Pazartesi 11:47

Sektör analizine göre Temmuz ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla İstanbul’da yüzde 18, İzmir’de yüzde 19, Ankara’da ise yüzde 22 artış kaydettiği belirlendi.
Değerleme sektörünün önemli kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., Periskop Analiz’in Ağustos ayı raporunu açıkladı. Rapora göre; Temmuz ayı itibariyle son bir yıllık süreçte, konut kredisinde kümülatif değişim yüzde 20 artış gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 13 büyüyen konut kredilerinin bu yıl yüzde 20 büyümeye ulaştığı görülürken, kredi miktarının 2015’in 3’üncü çeyreğinde durağanlaşacağı, ancak yıl sonunda tekrar hareketlenme ihtimalinin olduğunu ama değişen ekonomik konjonktüre bağlı olarak talebin yeni yıla ertelenme olasılığı da olabileceğini söylendi.
Raporda Türkiye genelinde ipotekli ve toplam konut satışları da mercek altına alınıyor. Buna göre Temmuz sonu itibariyle ülke genelinde toplam konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16, ipotekli konut satışlarının ise yüzde 38 artış kaydettiği görüldü. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Geçen sene 2014 Temmuz ayı itibariyle bir önceki 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 7 daralma gösteren konut satışlarının 2013-2015 döneminde (son iki yılda) yüzde 8 büyüdüğünü belirtiyor. İpotekli konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payının bu sene çok daha etkin olduğunu görüyoruz” dedi.
Şehir bazında bakıldığında konut satışlarının geçen yıla kıyasla İstanbul’da yüzde 18, İzmir’de yüzde 19, Ankara’da ise yüzde 22 artış kaydettiğini ifade eden Yazıcı, 2015’in 3’üncü çeyreğinin başında artan konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut satışlarının yılın bu döneminde biraz durağanlaşacağını söyledi ve 2015’in son çeyreğinde ise yeniden hareketlenmenin başlayabileceğini, ancak talebin değişen ekonomik konjonktüre bağlı olarak yeni yıla ertelenme olasılığı olduğunu belirtti.
Rapora göre Ağustos ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,05 ile yüzde 1,25 arasında değiştiği belirtildi. Bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte, 100 bin TL kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 470 TL, 5 yıllık vadede 2 bin 255 TL olduğu ortaya konuldu.
Bir sene önce aynı aya bakıldığında ne kadar taksit ödendiğini irdelendiğinde, geçen sene Ağustos ayında 100 bin TL kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 299 TL, 5 yıllık vadede 2 bin 105 TL olduğu görülüyor.
Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise, 2015 Temmuz ayında konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,47 seviyesinde olduğu, söz konusu rakamın 2014 Haziran ayında yüzde 0,55 olduğu belirtildi. Raporda, takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümediği de kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.