ATA BOTANİK BAHÇESİNDE ÖĞRENCİLERE DOĞAL VE EGZOTİK BİTKİ ÖZELLİKLERİ ANLATILDI

ATA BOTANİK BAHÇESİNDE ÖĞRENCİLERE DOĞAL VE EGZOTİK BİTKİ ÖZELLİKLERİ ANLATILDI
Muhammet İspirli
Muhammet İspirli
12 Aralık 2019 Perşembe 21:20

Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nden ortaokul öğrencilerine Ata Botanik Bahçesi'nde yerinde uygulamalı eğitim verildi.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde, Sabancı Ortaokulundan farklı zamanlarda getirilen toplam 180 kişi olmak üzere 7.Sınıf öğrencilerine danışman hocalarıyla birlikte Ata Botanik Bahçesi’nde bulunan doğal ve egzotik bitkilerin formları, yaprak renklenmeleri ve genel özellikleri sunum yapılarak anlatıldı.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir kalkınma hedefleri içerisindeki karasal yaşamı destekleyen projede; kazan-kazan yöntemi ile üniversite ve orta öğretim öğrencilerine özgüven, sunum beceriler ve sosyal sorumluluk bilinci kazandırılması amacıyla tüm öğrencilere botanik bahçesindeki doğal ve egzotik bitkilerin özelliklerini açıklayarak onlara doğa sevgisi, çevre bilinci, bitki türleri ve özellikleri hakkında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesindeki gerçekleştirilen slayt sunumunun ardından,  eğitim-öğretim sırasında sınıf ortamına getirilemeyen cisim, olgu ve olayların yerinde ve planlı olarak incelenmesini gerektiren bir teknik olan gezi-gözlem tekniği için Ata Botanik Bahçesi’ne gidilerek öğrencilerin yaşamla bağlantı kurması ve öğrencilerin okul ve sınıf çalışmalarını tamamlaması, okulla çevre arasında ilişki kurması sağlandı. Bu sayede Dünya ve Türkiye bitkilerinin yetiştirildiği ve bilimsel metotlarla sergilendiği bir açık hava müzesi sayılan “Ata Botanik Bahçesi’’ tanıtıldı. Aynı zamanda tanıtılan bitkilerin kalıcı olması adına Türkçe ve Latince bitki isimlerinin yazıldığı kompozit plaka etiketler öğrenciler tarafından bizzat bitkilerin üzerine asılması sağlandı. 

Projenin kısa vadeli amaçları, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerine sosyal sorumluluk bilinci kazandırılması ve orta öğretim öğrenci ve öğretmenlerine Botanik Bahçesindeki bitki çeşitlerini tanıtmak amaçlanarak bitki türlerinin etiketlenmesinde katkılarının olması sağlandı.  Orta ve uzun vadeli beklenen sonuçları ise; Karasal yaşama destek olması için doğa sevgisini kültürel hayatın bir parçası olarak sürdürülebilir kılmaktır.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya BULUT’un yürütücüsü olduğu projede araştırmacı olarak Arş. Gör. Oğuzhan DİKMEN ile lisans öğrencileri Merve GÜLTEKİN, Benazir Başak KOÇ, Büşra AKSU, Merve Günaydın ve Seher İNCE görev almıştır. Uygulama yapılan projede, Sabancı Ortaokulu 7. Sınıfta öğrenim gören 180 öğrenci tarafından yoğun ilgi gördü. Öğrenciler doğal çevre ve bitkiler hakkında farkındalık oluşturulmasına katkı sağlayan ve BM sürdürülebilir kalınma hedeflerinden karasal yaşamı destekleyen bu projeden memnun kaldıklarını belirttiler.


Kaynak: ALO25

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.