Öğ-Der'den Bakan Dinçer'e Eğitim Raporu

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e eğitim sorunları ve sorunlara çözüm önerilerini içeren rapor sunulacak

16 Kasım 2012 - 10:22 - Güncelleme: 16 Kasım 2012 - 16:48

ÖĞDER Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci bir dizi açılış ve toplantıya katılmak üzere bugün Erzurum’a gelecek olan Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e eğitim sorunları ve sorunlara çözüm önerilerini içeren bir rapor sunacaklarını açıkladı.

İkinci, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in Erzurum’a gelişi dolayısıyla kendilerine ülkemizin ve şehrimizin eğitim sorunlarını, Okullarımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, Eğitim müfredatlarının ve bunlara çözüm önerilerimizi sunmak için bir eğitim derneği olarak Eğitim dosyası hazırladıklarını belirterek, “Dosyamızı hazırlarken okullarda görev yapan müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin görüş ve önerilerinden faydalandık” dedi.

İkinci, eğitimde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı;

- Okullara verilen maddi kaynaklar yetersizdir. Belirlenen bütçe gerekli olan maddi imkanlara olanak tanımamaktadır. Yeterli bütçenin okullara verilip okulun kayıt parasına, diploma parasına ihtiyaçlı halden çıkarılması. Fatih projesinin tahtaları teknik yetersizliklerden okullarda çalışmıyor. En kısa sürede internet sistemi kurularak çalıştırılmalı.

- Bir çok okulumuzda bulunan eğitim malzemesi,kağıt, temizlik malzemeleri, temizlikçi, memur eksikliğinin mutlaka giderilmesi

- Okullarda mesai ayarlaması yapılırken cuma ibadetine engel olmayacak bir düzenleme yapılması.Çok ayıda öğretmen ve öğrenci cumaya gidemiyor.12-13 arasına kesinlikle ders konulmaması Okullarda mutlaka mescit açılması. Din derslerinin bir kısmının mescitte uygulamalı yapılmasının sağlanması. Okullarda Kuran eğitimi için ‘Kuran eğitim laboratuvarı’ açılmalı

- Öğretmenlerin Başörtüsü sorunu çözülmeli.Öğretmen ve öğrenciler dini inancına göre giyinip derse girebilmeli. Darbecilerin hazırladığı ve uyguladıkları Kılık kıyafet yönetmeliğinin özgürlükleri kısıtlaması ortadan kaldırılmalı. Üniversitede başını örterek derse giren öğretmen adayı okulda da öğretmen olunca serbestçe başını örtebilmeli.

- Dünyada gelişmiş ülkelerin de hızla bıraktığı Karma eğitim zorunluluğu dayatması son bulmalı. Özel kız kolejleri, kız üniversiteleri yasağı kalkmalı. Okullarda isteyen veliler için kız sınıfları oluşturularak kızların daha rahat okuması sağlanmalıdır.

-Son zamanlarda öğretmenlerin ve idarecilerin gerek mevzuattaki değişikliklerle, gerek kurumun, tam olarak öğretmenini sahiplenmemesinden kaynaklı gerekse basın yayın organlarında yapılan haksız eleştiriler yoluyla öğretmenlerin töhmet altında bulunması öğretmen itibarını zedelemiştir. Değeri olamayan ve değerli görülmeyen öğretmen eğitimin öznesi değil nesnesi haline dönüşür.

- Sağlık bakanlığı ile ortak çalışmalar planlanarak, velilere akraba evliliklerinin sakıncaları anlatılmalı, çocuk yaşta evliliklerinin çocukların ruhsal dengesini bozduğu fikri benimsetilmeli.

- Fiziki koşullar nedeniyle, hala ikili öğretimlere devam edilmesinin önlenmesi için derslik sayılarının artırılması. İkili öğretim yapan tüm okullar tekli sisteme geçirilmelidir. Normal öğretimin yaygınlaştırılması ve mutlaka branş öğretmeni açıklarının giderilmesi.

-1500-2500 kişinin aynı çatı altında okumasının önüne geçilmeli. Merkezi okullardaki öğrenci sayılarının azaltılması.2000 bin kişinin okuduğu bir okulda ne idare gerektiği gibi takip yapabilir ne de istenen başarı yakalanabilir. Erzurum’un merkezde kalabalık okullar dediğimiz öğrenci sayısı çok olan okulların en kısa sürede bölünmesi

-Okullara norm ihtiyacı olan öğretmenlerin gönderilmesi. Derslere farklı branşların girmemesi. İl merkezinde öğretmen dağılımının adil yapılması. Bazı merkezi okullarda yığılma olduğu halde bazı okullarda öğretmen bulunmaması sorununun çözülmesi.

-Taşımalı eğitim uygulamasından bir an önce süratle vazgeçilmeli. 5-6 yaşında bir çocuğun her gün o soğuk kış koşullarında merkezlere taşınması ruh sağlıklarını da olumsuz etkilediğinden, bu uygulamadan hemen vazgeçilmeli. Köy okulları , Bölge yatılı okullarının yaygınlaştırılmasına çalışılmalı. Merkez öğrencileriyle kırsal öğrencileri arasında ki seviye farklılıklarının önüne geçilmeli.

- Öğrencilerin, zorunlu dersler dışında özellikle yetenek alanlarında zorunlu ders almaları ve sorumlu tutulmaları önlenmeli, yetenek gerektirecek ders alanlarında da mutlaka branş öğretmenleriyle eğitim almaları sağlanmalı.

-Okullarda ki öğretmen açıklarının meslekle alakası olmayan sözleşmeli ya da vekil öğretmenle tamamlanması yerine Eğitim Fakültesi mezunu veya formasyonun tamamlamış asil Öğretmenlerle eğitim olanağı verilmesi. Gerekli ve yeterli formasyona sahip olmayanlarla eğitim çalışması yapılmasına son verilmesi.

-Öğretmenin kendini yenileyebilmesine olanak sağlanmalı. Hizmet içi eğitimlerin sıklaştırılarak ve ciddiyetle üzerinde durularak mesleki gelişimlerine olanak sağlanmalı.

-Eğitim fakültelerinin öğretmen yetiştirme politikası değiştirilmeli. Daha kaliteli öğretmen yetişmesi,milli ve manevi değerlerinden haberdar bir öğretmenin yetişmesi için değişiklikler hızla yapılmalı. Öğretmen adaylarının Staj çalışmaları artırılmalı.

-KPDS ve ÜDS de sınav içeriğinde sorulan hiçbir işe yaramayan sınav içeriği değişmeli. Dil öğretmek adına kalıplar ezberletmek yerine kullanılabilir dil içeriği ile sınavlar hazırlanmalı. Öğretim elemanı hayatta lazım olacak bir dil eğitimi almalı. Bu sınav içeriği bunu engelliyor.

-Öğretmen ve idarecinin aynı okulda 5 yıldan fazla çalışmaması .Özellikle bazı okullarda 10-15 senedir aynı okullarda çalışan enerjisi azalmış kişilerin yer değiştirilmesi

-Öğretmenlerin maddi sıkıntıları çözülmeli. Ek ödeme vb hakları sağlanmalı. Atamalarda adil davranılmalı. Öğretmene Doğu tazminatı adı altında ek ödeme verilerek öğretmenin doğuda kalması sağlanmalı.

-Etkin bir denetim mekanizması kurulmalı.Şekli değil hakiki denetimler için planlamalar yapılmalı.

-Eğitici TV programlarının olmaması ya da yetersiz olmasının önüne geçilmeli, veli ve öğrenci Televizyonlarda Bakanlıkça özel olarak hazırlanmış paket programlarla, eğitici programlarla bilinçlendirilmeli, yönlendirilmeli. Tv’lerin bu programları beli saatlerde izlettirmesi zorunlu olmalı.Şiddet ve ahlaksızlık içeren ilim ve diziler öğrencileri yanlış yönlendiriyor.

-Öğretmenlerin yabancı olmalarından kaynaklı, çevreye uyum sorunlarının çözülmesi için çevre incelemesinin özendirilmesi, köy koşullarına uyum sağlayamayan öğretmenlerin ilçe merkezlerinde ikamet etmeleri de çevreye uyumu zorlaştırdığından lojman sistemine önem verilerek barınma ihtiyaçlarının karşılanması, halkla sürekli iç içe yaşandığında uyum sorunun da hızla giderilmesi sağlanmış olacaktır. TOKİ ile anlaşmalı öğretmen konutları yapılarak öğretmenlerin daha uzun süre şehrimizde kalması sağlanmalı.

-Okul önlerinde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması.Dışarıdan gelip öğrencileri rahatsız eden kişilere karşı yeterli denetimin emniyet güçleri tarafından sürekli alınması.Özellikle Lise önlerinde çıkış saatlerinde sürekli görevli bulundurulması .Okul polisi uygulamasına hızla geçilmesi veya işlevsel hale getirilmesi

-Okullarda sınıf geçme sisteminin olumsuzluğu giderilmelidir. Bunun için derslerden geçemediğinde öğrenciye sınıf tekrarı uygulanmalıdır. Çünkü yeterli bilgiyle donatılmadan sınıf geçen öğrenciler ilerdeki yıllarda hem sınıf seviyesine uyum olarak hem de sınavlarda başarı olarak yetersizlik yaşamaktadır. Öğrenmeden sınıf geçme engellenmelidir.

-Öğrencilerin yetenek gerektiren derslerde, ders alma zorunluluğu kaldırılmalı ve bu tarz dersler seçmeli hale getirilmelidir.

-Ödül ve disiplin yönetmeliği kökten değişmeli.Disipline aykırı davranışları sürekli yapan öğrenciler açık öğretimden eğitime devam etmeleri sağlanmalıdır.Bu tür öğrencilerin örgün eğitim içerisinde tutulması diğer öğrencilerinde eğitimini olumsuz etkilemektedir. Disiplin cezaları caydırıcı olmalı.

-Öğrencilerin zorunlu eğitim adı altında sürekli okula getirilmesi uygulması gevşetilmeli.Öğrenci evdende internet üzerinden derse katılım sağlayarak sınavlara girip sınıf geçebilmeli.Özellikle sorunlu öğrencilerde çözüm olabilir.

- Ergenlik çağına gelen öğrencilerin özel psikolojik durumları gelişeceğinden, bu konu ile ilgili rehber öğretmenler tarafından psikolojik destek sağlanmalıdır. Rehber öğretmeni olmayan okul kalmamalı.

-Her ne kadar devlet tarafından ders kitapları dağıtılsa da diğer yardımcı kaynaklar (test, soru bankası vs) il ve ilçelerimizde imkanı az olan öğrencilere yeteri kadar ulaşmamaktadır. Bunların temini ya Milli Eğitim Bakanlığı yada sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıklar tarafından yapılmalıdır.

-Ders kitapları Milli ve manevi değerlerimizi öğretmeli.Darvin’in evrim projesi gibi saçma sapan konulardan arındırılması. Kitaplardaki konular, resimler,örnekler tarihi,dini ve ahlaki değerlerimize ters düşmemeli. Ders kitapları iyi incelenmeden basılmamalı.Bazı derslerin kitapları halen yok .

- İl ve ilçelerimizde imkanı az olan aileler için sağlık sorunları da aynı eğitim gibi ne yazık ki kanayan bir yara konumundadır. Tabi î ki bu olumsuzluk en fazla çocuklarımız üzerinde etkilidir. Yılda bir iki kez yapılan sağlık kontrolleri ve taramalar oldukça yetersiz olup hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde geç kalınmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden okullarda doktorlar öğrencilerin kontrollerini sık sık yapmalı, kendileri ve aileleri sağlık konusunda bilinçlendirmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum