İş Bankası, Rusya'da bireysel dahil tüm bankacılık alanlarına giriyor

Bank Sofia’yı 40 milyon dolara satın alarak “CJSC İşbank” adıyla Rusya pazarına giren Türkiye İş Bankası, 14 şubede alt yapı ve IT yatırım çalışmalarına devam ediyor.

İş Bankası, Rusya'da bireysel dahil tüm bankacılık alanlarına giriyor
26 Kasım 2012 Pazartesi 09:59

Bank Sofia’yı 40 milyon dolara satın alarak “CJSC İşbank” adıyla Rusya pazarına giren Türkiye İş Bankası, 14 şubede alt yapı ve IT yatırım çalışmalarına devam ediyor. Rusya pazarında faaliyette bulunan Türk şirketlerinin yanı sıra Rus şirketlere de ticari destek sağlayan banka, 2014’de bireysel hizmetler de vermeye başlayacak.

Ruscam (Şişecam), Paşabahçe ve düz cam fabrikaları (Trakya cam) ile 1 milyar dolara yakın Rusya’da yatırımları olan grup, bankacılık sektöründe de etkin bir paya sahip olacak. Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) Rusya pazarındaki faaliyetleri ile ilgili bilgi veren “CJSC İşbank” Rusya Başkan’ı Metin Tunçgenç, 2013’te etkin çalışmalarına başlayacaklarını, kısa sürede de bireysele gireceklerini söyledi.

İŞBANK, RUSYA’DA ZEMİNİ SAĞLAMLAŞTIRIYOR

İş Bankası’nın genelde tedbirli ve muhafazakar bir yapısı olduğunu, her zaman sağlam bir zemine basmayı tercih ettiğini kaydeden Tunçgenç, “Rusya’da da İş Bankası’nın Türkiye’deki büyüklüğüne yakışır bir şekilde yapılanıyoruz. Şu an insan kaynakları, IT ve şube yapılanması gibi çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. 330 çalışanımız oldu. Nitelikli eleman takviyeleri yapmayı sürdürüyoruz. Şube artışı ya da çağrı merkezlerinin gelişimi gibi planlamalar da süreç içerisinde netleşecek.” dedi.

İşbank Rusya’nın 40 milyon dolara satın alınma, ek 5-6 milyon dolar yatırım ve 40 milyon dolarlık sermaye artışı ile birlikte 2 milyar rublelik (70 milyon dolar) bir sermaye yapısına ulaştığını ifade eden Tunçgenç, “Bu rakamlar cam grubumuzun 1 milyar dolarlık yatırım hacmi dikkate alındığında henüz bir başlangıç. Biz Rusya piyasasının kalıcı bir unsuru olmak istiyoruz. Sağlam bir zeminde 10 yıllarca bu ülkede var olmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU PETROLE BAĞIMLILIK

Rusya’nın ortalama yüzde 3’ün üzerinde büyümeye devam edeceğini öngördüklerini ifade eden İşbank Rusya Başkanı, “Rusya’da en önemli sorunun petrole bağımlılık. Rus hükümeti de bunun farkında. Çok güçlü doğal kaynakları olan bir ülke. Halkın müthiş bir kültürel altyapısı var. Sosyal doku profili çok yüksek. Güçlü bir tüketim, eğitimli bir nüfus ve zengin doğal kaynaklara sahip bu ülkede, bu dinamikler bu ülkeyi daha uzun yıllar ileri taşır. Tüm bunlar bizim bu ülkenin geleceğine güvenle bakmamızı sağlıyor. Bu pazarda güçlü bir oyuncu olarak yerimizi sağlamlaştırmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

ÖNGÖRÜLEBİLİR VADEDE OLUMSUZ BEKLENTİ YOK

Petrol varil fiyatlarının 60-70 doların üzerinde kaldığı her seviyenin Rusya için olumlu olduğunu belirten Tunçgenç, “Uzun süredir 100 doların üzerinde seyrediyor. Enerji piyasalarındaki tahminler petrolün güçlü kalacağı yönünde. Biz öngörülebilir vadede herhangi bir olumsuzluk beklemiyoruz. Tüm gelişmeye dönük programımızı da bu çerçevede yapıyoruz.” dedi.

RUSYA’DA TÜRK YATIRIMLARI ÇEŞİTLENEREK ARTIYOR

Rusya pazarına her geçen gün gıda, tekstil, tarım, otomotiv ve onlarca diğer sektörlerden Türk girişimcilerin geldiğini ve pazarın giderek çeşitlendiğini ifade eden CJSC İşbank Başkanı, “Gün geçmiyor ki Rusya pazarına yeni bir Türk girişimci yatırım için gelmiş olmasın. Kastamonu Entegre, Bellona ve diğer Türk şirketleri bunlardan bir kaçı. Bunlar ülkemizin yüz akı. Rusya’da Türk girişimcilerin yatırımları 10 milyar doları buldu. Türkiye’de Sberbank’ın Denizbank’ı satın alması, Rusya’da Vestel, Beko, Efes ve diğer onlarca Türk yatırımları ilişkileri pekiştiriyor. Türk yatırımcıların her biri diğerine güç katıyor. Turizm çok itici bir güç olarak dayanışmanın zeminini oluşturuyor. Bugün artık, Rusya’da yaşayan Türkler ya da Türkiye’de yaşayan Ruslar iki ülke için de realite.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜÇLÜ BAĞLAR, SİYASETİN KIRILMASINA İZİN VERMEZ

İki ülke arasında Suriye krizi başta olmak üzere siyasi alanlardaki sorunların esnetilerek uzlaşı noktası bulunacağını düşündüğünü belirten Tunçgenç, “İki ülke arasında öylesine güçlü bağlar oluştu ki, siyasi konularda esnemek ve çıkış yolu bulmak zorunluluğu ortaya çıkıyor. Türkiye siyaseti de artık çok sağduyunun hakim olduğu ve belli dinamikleri her zaman gözeterek hareket eden bir yapı. Bir devlet kültürümüz var.” yorumunda bulundu.

RUSYA YATIRIM ÇEKEBİLMEK İÇİN DAHA ŞEFFAF OLMALI

Rusya ekonomisinin daha çok dış yatırım çekebilmesi için daha şeffaf olması ve hukuk başta olmak üzere uluslar arası norm ve standartlara daha fazla yakınlaşması gerektiğinin altını çizen Türk bankacı, “Yatırımcılar kendilerini bu tür ortamlarda daha güvende hisseder. Örneğin, Dünya Ticaret Örgütü üyeliği buna çok büyük katkı sağlayacaktır. Öte yandan, her yatırımcının global düşünüp yerel davranma gerçeğini hatırlatmak yerinde olacak. Yine bu kapsamda, Rus kültürüne ve tüketim alışkanlıklarına uygun hizmet ve üretim çözümleri geliştirmek lazım. Yerel davranabiliyorsanız, başarının kendiliğinden geleceğine inanıyorum. Bulunduğumuz bölgenin insanlarının hayata bakışları ve hayatı algılayışlarını dikkate almak gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

İŞ BANKASI GÜÇLÜ MALİ PERFORMANSINI SÜRDÜRÜYOR

Türkiye İş Bankası’nın 2000’li yıllardan bu yana çok iyi bir mali performans sergilediğini, en kötü yılında bile kabaca 1 milyar doların üzerinde kar açıkladığını ifade eden Tunçgenç, “2011 karımız 2,6 milyar TL. Bu yılın henüz ilk 9 ayında ise 2,4 milyar TL düzeyine ulaşıldı. Aktif büyüklükte, tüm kredilerde, mevduatta ve yatırım fonlarında tüm özel bankalar arasında bir numarayız. Bölgede büyüme yönündeki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Son donemde, Irak’ta Erbil ve Gürcistan’da Batum şubelerimiz açıldı. Kosova şubemiz yakın zamanda faaliyete geçecek. Almanya merkezli Isbank AG ise Avrupa’yı kapsayan ayrı bir yapı olarak hizmetlerine devam ediyor. Azerbaycan’da bir banka satın alma çalışmalarımız ise sürüyor.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.