Yücelik, Başbakan'dan Teşvik Yasası süresinin uzatılmasını istedi

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, 2012'nin sonunda uygulaması bitecek olan 5084 sayılı Teşvik Yasası süresinin uzatılmasıyla ilgili taleplerini, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere...

26 Kasım 2012 - 16:47 - Güncelleme: 26 Kasım 2012 - 18:21

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, 2012'nin sonunda uygulaması bitecek olan 5084 sayılı Teşvik Yasası süresinin uzatılmasıyla ilgili taleplerini, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlara ilettiklerini söyledi.

Başbakanlık Konutu'nda düzenlenen toplantıya katılan Yücelik burada teşvik yasasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Yücelik, yılsonunda uygulama süresi sona erecek teşvik yasasının süresinin uzatılması yönünde talepte bulunduklarını belirtti. Doğu Anadolu’daki oda ve borsa başkanlarının illerin problemlerini Erdoğan ve ilgili bakanlara iletme fırsatı bulduğunu belirten Yücelik, "Temsil ettiğimiz ticaret erbabının ve yaşadığımız yörelerin sıkıntılarını, taleplerini ve bunların çözümüyle ilgili görüşlerimizi Başbakan'a sunma fırsatı bulduk." dedi. Yücelik, ilerleyen günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde bölgedeki oda ve borsa başkanlarıyla birlikte mecliste grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek görüşlerini paylaşacaklarını kaydetti.

YÜCELİK, MİLETVEKİLLERİNE MEKTUP GÖNDERDİ

ETSO Başkanı Yücelik, teşvik sürelerinin uzatılmasıyla ilgili daha önce de Sağlık Bakanı Recep Akdağ başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi milletvekillerine mektup gönderdi. Yücelik’in mektubunda teşvik yasasının uygulama süresinin 5 yıl daha uzatılmasını talep etti.

Mektubunda, önemli ölçüde düzelme eğilimi gösteren ancak uzunca bir süredir piyasaları etkileyen ekonomik problemlerin birçok işletmeyi olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Yücelik, "Bugün, 5084 Sayılı Yasanın uygulandığı illerde yatırımlar ve istihdam sağlanan teşviklere rağmen işletmeler vergi, SSK primleri ve diğer maliyet girdilerini karşılamakta zorlanmaktadırlar." dedi. İş dünyasını zorlayan ekonomik şartlara dikkat çeken Yücelik, 49 ili kapsayan 5084 Sayılı Yasa, son zamanlarda ilk uygulandığı dönemden daha önemli hale geldiğini ifade etti. Yücelik, yasanın uygulama süresinin 31 Aralık’ta sona ermesinin yatırım yönünden sıkıntı çeken bölgelerin sorunlarının katlanarak artacağını, bazı illerin mevcut durumlarını bile koruyamama noktasına geleceğine dikkat çekti.

"Yasa, işverenin vergi ve prim yükünü azalttığı için istihdama da katkı sağlamaktadır. 2009 yılında 5615 Sayılı yasa ile süresi uzatılan Kanun kapsamında bugün itibariyle teşvikten yararlanan işletme sayısı 31 bin 115'tir." diyen Yücelik, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan işsizliğin azaltılması için mevcut yasanın uygulanmasının hayati bir önem arz ettiğini dile getirdi. Yücelik mektubunun son kısmında ise "İş dünyasının temsilcileri olarak bizler saygı değer milletvekillerimizin desteğiyle bir düzenleme yapılarak 5084 Sayılı Yasa'nın uygulama süresinin önümüzdeki süreçte 5 yıl daha uzatılmasını talep ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum