Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nden "15 TEMMUZ DESTANI" Mesajı

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nden "15 TEMMUZ DESTANI" Mesajı
Ajans Erzurum
Ajans Erzurum
14 Temmuz 2019 Pazar 21:31

alo25 - Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ve Adalet Komisyon Başkanlığı Başkanı Mustafa Çetin, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Birlik Günü dolayısıyla yayımladıkları mesajda, " Devletimizin bütünlüğüne ve milli iradeye karşı gerçekleştirilen her türlü saldırı ve darbe girişiminin müsebbibi olan hain FETÖ mensuplarının, adalet karşısında en kısa sürede hak ettikleri karşılığı bulması amacıyla, hukukun üstünlüğünden, hak ve adalet ilkelerinden taviz verilmeden gereken yapılmaktadır ve yapılacaktır. " dediler.

"15 Temmuz Destanı" başlığındaki mesajda şu bilgilere yer verildi:

"15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve amacı ülkemizin istiklalinin ve istikbalinin karartılması olan hain darbe teşebbüsü, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türk Halkının üstün cesareti sayesinde bastırılmış ve FETÖ’nün hain emelleri engellenmiştir. Tarihte her zaman önemli bir konuma ve itibara sahip olan milletimiz, 15 Temmuz Milli Direnişiyle dünyaya bir kez daha örnek teşkil edecek bir olaya imza atmıştır. Bu olay ile milletimiz, tüm dünyaya halkın iradesi üzerinde başka bir güç olmadığını ispatlamıştır. Demokratik bir toplumun gereği olarak kuvvetler ayrımının bir parçası olan yargının millet karşısındaki itibarı, kanlı ihanet girişiminin püskürtülmesinde gösterilen cesaret, darbecilerle yasal zeminde mücadelede izlenen kararlılık ve süregelen yargılamalarda sağlanan adalet sayesinde bir kez daha artmıştır. Türk milleti adına karar veren yargı, 15 Temmuz 2016 tarihli hain darbe girişimi karşısında, daha ilk dakikadan itibaren safını belirleyerek milletin ve hukukun yanında yer almıştır. Gecikilmeksizin verilen yasal emir ve talimatlar neticesinde, görevli kolluk güçlerinin yaptıkları iş ve işlemler hukuki statüye kavuşturulmuştur. Zira önceki darbe girişimlerine destek veren ya da sessiz kalan yargı, bu kez hiç bir korku, baskı ve endişeye kapılmadan ve şahsi bir hesaba girmeden tereddütsüz ve bir o kadar cesur şekilde, Anayasa, hukuk, devlet ve milli iradeden yana tavır koyarak, milletin yargısı olduğunu ispat etmiştir. Verilen yüzlerce şehit ve binlerce gazinin hak ve hukukunun gözetilerek, suçluların kanun önünde hak ettikleri cezaları almaları için yapılan tüm yargısal faaliyetler halkımızın yüreğini ferahlatmıştır. Bu itibarla dış güçlerin güdümünde ülkemizde kümelenen hain terör örgütlerinin temizlenmesiyle, ülkemizin büyüme ve gelişmesi ivme kazanarak, bulunduğumuz coğrafyada hâkim güç olma yolunda hızla ilerleyeceği bir gerçektir. Bu anlamda Türk Yargısı üstüne düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirmiş ve getirmeye de devam edecektir. Devletimizin bütünlüğüne ve milli iradeye karşı gerçekleştirilen her türlü saldırı ve darbe girişiminin müsebbibi olan hain FETÖ mensuplarının, adalet karşısında en kısa sürede hak ettikleri karşılığı bulması amacıyla, hukukun üstünlüğünden, hak ve adalet ilkelerinden taviz verilmeden gereken yapılmaktadır ve yapılacaktır."


Kaynak: ALO25

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.