Erzurum'da, ''Kadınlar İçin İş Fırsatları'' semineri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, ''Araştırmalara göre kadınların aldığı para genel yargının aksine süsüne ve kıyafetine değil, çocuğunun eğitimine gidiyor'' dedi

Erzurum'da, ''Kadınlar İçin İş Fırsatları'' semineri
10 Kasım 2012 Cumartesi 16:55

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, ''Araştırmalara göre kadınların aldığı para genel yargının aksine süsüne ve kıyafetine değil, çocuğunun eğitimine gidiyor'' dedi.
Asan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Dünya Bankası ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca Erzurum Lisesi Kültür Sitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Adım Adım Anadolu Kadınlar İçin İş Fırsatları Erzurum Buluşması'' adlı seminerin açılışında yaptığı konuşmada, toplumun kadın ve erkeklerden oluştuğunu, bunun bir bölümünü geliştirip diğer bölümünün fırsatlardan mahrum bırakılmasıyla o toplumun gelişmesinden söz edilemeyeceğini belirtti.
Bu inançla Anadolu'yu adım adım dolaşarak kadınlarla bir araya geldiklerini ifade eden Asan, ''Onlara kadınlar için ülkemizin ürettiği fırsatlarla ilgili bilgiler sunuyoruz. Biz bu serüvene Gaziantep'te başladık, daha sonra Trabzon'a gittik. Üçüncü il olarak Erzurum'dayız. 28 Kasım'da Şanlıurfa'ya gideceğiz. Daha sonra her ay bir şehir olmak üzere Anadolu'yu karış karış gezmek istiyoruz'' dedi.
Asan, bu toplantılarda kadınların istihdama katılımının önemini anlattıklarına dikkati çekerek, Türkiye'nin ekonomik olarak gelişen bir ülke olduğunu, bu gelişmenin sağlam gerçekleşmesi için de kadınların mutlaka istihdama katılması gerektiğini vurguladı.
Toplumun güçlenmesi için kadının da işinin ve parasının olması gerektiğini dile getiren Asan, ''Araştırmalara göre kadınların aldığı para genel yargının aksine süsüne ve kıyafetine değil, çocuğunun eğitimine gidiyor. Kadınların iş hayatına katılımını sağlamak amacıyla çeşitli kurslar düzenleniyor. Ama kadınlar 'öğrenemem' diye korkuyor. Bir insanın yaşı ne kadar büyürse o kadar çabuk öğrenir. Biz büyüdükçe korkuyoruz ve kendimizi çekiyoruz. Korkmazsak, istekli olursak çok daha hızlı öğreniriz'' diye konuştu.
Asan, kadınların iş hayatına katılımını sağlamak için hükümetin de çeşitli girişimlerde bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Kanunlarda hiçbir pürüzümüz kalmadı. Ama uygulamaya gelindiğinde bazı problemlerle karşılaşıyoruz. Eğitimde ilköğretimde tamamen eşitliği sağlamış bulunuyoruz. Ortaöğretimde sıkıntı var çünkü hala kafamızda 'Bu kızdır evlenecek evinde oturacak ilköğretimi bitirdi tamam yeter' düşüncesi var. Hükümet olarak zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarmamızın temel nedeni budur.''

-Diğer konuşmacılar-

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk de Erzurum'un Türk ve İslam dünyasında çok önemli bir kent olduğunu ifade ederek, ''Erzurum Nene Hatunları, Kara Fatmaları yetiştiren bir şehir. Kadınına çok değer veren ve kadını da her alana katkı sağlayan bir şehir. Anayasa'da kadınlar için pozitif ayrımcılık öngörülüyor. Sosyo-kültürel alanda yapılacak çok şey var'' dedi.
Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Florian Fichtl de Adım Adım Anadolu Platformu'nun amacının toplumsal cinsiyet eşitliği, kalkınma konularını toplumun tüm kesimlerini dahil edecek şekilde Türkiye'nin her köşesinde konuşabilmek ve tartışabilmek olduğunu belirtti.
Fichtl, kadınların da erkeklerle toplumda ve yaşamda aynı fırsatlara, söze sahip olmasının önem taşıdığına dikkati çekerek, ''Eşit düşünme zamanıdır. Kadınların daha fazla sayıda ve daha nitelikli işlere erişiminin arttırılması aynı zamanda akılcı ekonomik politikaların bir parçası olmakta, Türkiye'nin bütününde yoksulluğun azaltılması ve güvenin sağlanmasında temel bir önem taşımaktadır'' dedi.
TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger ise ''Ülke olarak potansiyelimizin yarısından yani kadınlarımızdan faydalanamıyorsak uçacak bir kapasiteye sahipken seke seke yürümek durumunda kalıyoruz. Bu da bizi gelişmiş ülkelerin gerisinde bırakıyor'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Mersin Arslanlı Köyü Çiftçi Kadınlar Tiyatro Grubu tarafından ''İki Öküz Parası'' adlı oyun sahnelendi.
Seminerin sonunda Erzurumlu kadınların eğitim ve girişimcilik alanlarında yaptıkları anlatıldı.

Muhabir: Zehra Melek Çat
Yayıncı: Emine Konuk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.