Fiziksel engelleri, teknolojiyle aşacaklar

Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum'un yüzölçümü itibarıyla Türkiye'nin dördüncü büyük ili olduğunu belirterek, ''Yaklaşık 400 kilometrelik bir kent. Dolayısıyla en azından fiziksel erimişin,...

Fiziksel engelleri, teknolojiyle aşacaklar
07 Kasım 2012 Çarşamba 13:56

Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum'un yüzölçümü itibarıyla Türkiye'nin dördüncü büyük ili olduğunu belirterek, ''Yaklaşık 400 kilometrelik bir kent. Dolayısıyla en azından fiziksel erimişin, kış şartlarından dolayı zor olduğu bir mekan. Ama biz bunun için teknolojiyi çok üst düzeyde kullanacağız'' dedi.
Erdoğan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (BEAH) düzenlediği basın toplantısında, daha önce BEAH'ta başhekim olarak görev yaptığını ancak yeni yapılanmada Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreteri olarak atandığını söyledi.
Bakanlığın bir merkez ve taşra teşkilatı yapılanmasına geçtiğini vurgulayan Erdoğan, ''Bu yapılanma içerisinde merkezde pek çok birim kurulurken, taşra teşkilatında 3 ana başlık altında toplayabileceğiz bir yapılanma modeli ortaya çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü aynen kalıyor'' diye konuştu.
Yeni yapılanma kapsamında, tüm Türkiye'de genel olarak yöneticilerin sayısında ciddi bir azalma olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Sağlık Bakanlığı'ndaki yönetici sayısı yaklaşık 7 binlerden 4 binlere kadar düştü. Dolayısıyla Erzurum ölçeğinde baktığınızda bizim 9 başhekim yardımcımız vardı, 4'e düştü. 9 müdür yardımcımız vardı, toplam 5'e düştü'' diye konuştu.
Sekreterlik olarak hizmet alanlarının geniş olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Erzurum yüzölçümü itibarıyla Türkiye'nin dördüncü büyük ili. Güneyi, Kuzeyi, Doğu'su, Batı'sı yaklaşık 400 kilometre olan bir il. Dolayısıyla erişimin, en azından fiziksel erimişin, kış şartlarından dolayı zor olduğu bir mekan. Ama biz bunun için teknolojiyi çok üst düzeyde kullanacağız. Direkt mailler üzerinden yazışıyoruz'' dedi.

-''Türkiye'de kamuda ilk kez uygulanan bir model''-

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin ilk kez uygulandığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu bir yönetim modellemesi. Aslında sadece Sağlık Bakanlığı'nda değil, Türkiye'de kamuda ilk kez uygulanan bir model. Kamu kaynakları sözleşmeli personel eliyle yürütülecek. Ama bu yürütme sırasında bizim karnelerimiz, değerlendirmelerimiz olacak. Ve bunların hepsi ilan edildi, yazılı metin olarak da hangi parametrelerle, kaç puan üzerinden değerlendirileceğine varıncaya kadar parametrelerimiz belli. Dolayısıyla bakanlık bugün diyor ki bugün, 'biz hasta memnuniyetimizde yüzde 78'ini size devrettik, eğer siz bunu yüzde 60'a düşürseniz, bu bizim kırmızı çizgimizdir, sözleşmemizi fes ederiz'. Dolayısıyla bizim karnelerimiz var. Denetçiler tarafından denetim yapılacak, bir kez uyaracaklar, ikinci kez uyarılmayacak.''
Erdoğan, Kamu Hastaneleri Birliği Erzurum Genel Sekreteri olarak en önemli hedeflerinin iki parametreye dayandığını belirterek, şunları kaydetti:
''Erzurum özel bir il. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanının milletvekili olduğu bir il. Hedefimiz, elimizden gelen her şeyi sonuna kadar yapabilmek. Bundan daha önemlisi ise hizmet kalite standartlarımızı bugünkünden çok daha üst düzeye eriştirmek. BEAH'ta hizmet kalitesi standardı, Karaçoban'dakine hiç benzemiyor. Biz hastane rollerindekine uygun olmak şartıyla, olabildiğince bunu örtüştürmeye çalışacağız. Tabii ki burası eğitim ve araştırma hastanesi. Karaçoban bir ilçe hastanesi. Ama Karaçoban hastanesindeki iş ve işlemlerin orada yapmasını sağlayacağız. Hastaların ne gibi ihtiyaçları varsa, orada karşılamaya çalışacağız.''
Bu arada, Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreterliği'nde, Dr. Mahmut Avcı'nın İdari Hizmetler Başkanı, Dr. Mustafa Kara'nın Tıbbi Hizmetler Başkanı,Metin Tekin'in ise Mali Hizmetler Başkanı olarak görevlendirildiği öğrenildi.

Muhabir: Ayşe Yıldız
Yayıncı: Emine Konuk

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.