banner222

Öztürk'ten ''Kentsel Dönüşüm'' Eleştirisi...

''Kentsel dönüşüm bina yıkmak değildir''

Öztürk'ten ''Kentsel Dönüşüm'' Eleştirisi...
04 Eylül 2013 Çarşamba 09:46

Erzurum İl Kültür Turizm Müdürü Fikret Öztürk, kentsel dönüşümün çok bina yıkmak anlamına gelmediğini belirtti.

Çok katlı binaların ilerde olası pişmanlıklar yaratabileceğini belirten Öztürk, “Kentsel dönüşüm sadece eski binaları yıkıp, yerine çok katlı ve daha sağlam bina yapmak değildir. Çünkü kentsel dönüşüm dediğimiz zaman, muhakkak bunun içine kültürü, çevreyi ve sosyal mekânları dâhil etmek gerekiyor. Şu anda yürütülmekte olan Kentsel Dönüşüm Projesi Erzurum’un gerçekten hayaliydi. Bu dönüşümün temelinde olan kurumlardan biri de Kültür Turizm Müdürlüğü’dür. Yapılan çalışmalarla artık hayalimiz gerçekleşti. Doğru bir şekilde sonuçlandırıldığında Erzurum mükemmel bir dokuya kavuşmuş olacak. Dünya da çok farklı bir yerde olduğumuza inanıyorum. Bir kilometre çapında bir daire çizdiğimiz zaman, yüzlerce tarihi eseri alabilmek çok nadir bir durumdur. Dünyada hiçbir şehre nasip olan bir durum değildir. Erzurum için çok büyük bir zenginliktir. Bu Erzurum’un ekonomisine, kültürüne geleceğine güzel bir yansıma olacaktır. Kurum olarak üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Öztürk, Erzurum’da bu yıl yaz turizminde canlılık olduğunu belirtti.

Erzurum’a gelen turist sayısında artış olduğunu belirten Fikret Öztürk, “Erzurum turizmine genel olarak baktığımız zaman, Erzurum’u yaz ve kış turizmi ikiye ayırabiliriz. Kış turizmi daha çok kayak alanındadır ve genelde düzenlenen turlarla çoğunluk sağlanıyor. Yaz turizmine baktığımız zaman bütün ilçelere ve beldelere yayılmaktadır. Bu yıl Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ile birlikte dışarı da hemşerilerimizin Erzurum’a yoğun ilgisi oldu. ‘Hemşeri turizmi’ dediğimiz turizm şekli Erzurum için büyük avantaj sağladı. Erzurum’un karı, kışı ne kadar değerliyse, yazın yayla havası o kadar değerli oldu. Bununla birlikte Erzurum, uzun yıllar göç veren bir şehirdir. Sadece son yıllarda ekonomik sebeplerden dolayı değil daha önceki yıllar savaş nedeni ile de Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Tokat gibi illere, genelde orta Anadolu’ya yerleşmiş hemşerilerimiz var. Yani ortalama 3 milyonu aşkın hemşerimiz Türkiye’nin çeşitli illerinde ikamet ediyor. Dolayısıyla bu hemşerilerimiz bizim için çok büyük bir potansiyel oluşturuyorlar. Biz bütün çalışmalarımızda, 36 ilde hemşerimiz olduğunu tespit ettik. Bu hemşerilerimizle her zaman irtibat halinde kalmaya çalışıyoruz. Ve biz üretmiş olduğumuz bütün materyalleri STK’lar vasıtası ile hemşerilerimize gönderiyoruz. Maksat onlara Erzurum’u unutturmamak ve onları memleketlerine davet etmektir. Bu çalışmalarımız son yıllarda meyvesini vermeye başladı. Özellikle bu sene Erzurum yazı, hemşeri turizmi ile geçirdi. Daha hareketli bir Erzurum vardı. Bu hareketlilik Eylül ayının sonuna kadar devam edecek. Erzurum yazıyla, kışıyla on iki ay sürdürülebilir bir turizm potansiyeli oluşturan bir şehir. Bize düşen de bu potansiyeli tespit edip, mümkün olduğu kadar hedef kitlelere yönlendirmek. Bu konu da çalışmalarımız devam etmekte. Erzurum’un tekrar eski canlılığını kazanacağını umut ediyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.