Türkiye, yabancı yatırımcıların da gözdesi olacak

Ayşe Yıldız - Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Öndeş, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in yaptığı not artırımına ilişkin, ''Not artırımının, tüm dünyada yatırımcıların...

Türkiye, yabancı yatırımcıların da gözdesi olacak
07 Kasım 2012 Çarşamba 11:56

Ayşe Yıldız - Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Öndeş, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in yaptığı not artırımına ilişkin, ''Not artırımının, tüm dünyada yatırımcıların dikkatini Türkiye'ye çektiği kanaatindeyim. Zira yatırımda geç kalmamak için bu fırsatı hemen değerlendirecekleri muhakkaktır'' dedi.
Öndeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch'in Türkiye'nin notunu BB+'dan bir kademe ilerisi olan BBB-'ye çıkarmasının Türkiye'nin yatırım yapılabilir ülke olduğunu gösterdiğini belirterek, tüm dünya ekonomik durgunluk, işsizlik gibi sorunlar yaşanırken, Türkiye'nin önünün açık, geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Türkiye'ye yatırım her alanda yapılabileceğini ifade eden Öndeş, şunları kaydetti:
''Gerçek şu ki tüm dünyada elinde fonu olan kişiler, kurumlar bu kredi derecelendirme şirketlerinin puanlamasından etkileniyor, yatırım yapacakları ülkeyi buna göre seçiyorlar. Böylece yatırımın olası riskini de bertaraf ettiklerini düşünüyor ve daha güvenli yatırım yeri arıyorlar. Bu gelişme ülkemiz için çok önemlidir, fakat diğer derecelendirme kuruluşlarından da benzeri bir not yükseltmesi yapılmalıdır. S&P ile Moody's bu süreçte Türkiye'nin notunu yükseltirlerse Türkiye'de beklenen fon akışı o zaman tam olarak gerçekleşir. Ancak Fitch'in bu not yükseltmesi bile, muhakkak yatırımcıların tüm dünyada dikkatlerini Türkiye'ye çektiği kanaatindeyim. Zira yatırımda geç kalmamak için bu fırsatı hemen değerlendirecekleri muhakkaktır.''

-''Puanlamayla yabancı sermaye girişinde hızlı artış görülebilir''-

Prof. Dr. Öndeş, ''Ülkemizin yatırım yapılabilir seviyede olması demek, ülkemiz ekonomisine dış kaynaklı yatırımlara yönelecek ve büyük ölçekli doğrudan yatırımların Türkiye'ye gelmesini sağlayacaktır. Sermaye girişi olacak. Not artırımı dış borçlanma maliyetlerini düşürecek, ayrıca fonlama maliyetlerini de düşüreceği için iç borçlama maliyetlerini aşağı çekecektir'' diye konuştu.
Söz konusu puanlamayla, hem devletin hem şirketlerin yani Türkiye'nin borçlanma maliyetlerinde azalma görüleceğini, kredi ve mevduat faiz oranlarının düşüşe geçeceğine dikkati çeken Öndeş, TL'nin değerleneceğini, bu değer artışıyla borsada artışa neden olacağını belirtti.
Öndeş, şöyle devam etti:
''Bu puanlamayla yabancı sermaye girişinde hızlı artış görülebilir. Bunlar da ülke ekonomisinin büyümesini sağlar. Yeni yatırımlarla istihdama olumlu etki sağlayıp, işsizliğin azalmasına görece katkı sağlar. Gelir seviyemiz artar. Vergi yükümüz görece azalır. Ekonomideki motor sektör olan inşaat, otomotiv kesimine olumlu etki yapar. Özellikle yeni teşvik sistemimiz yabancı yatırımlar için çok uygun, yatırımcılar bunu hemen değerlendirecektir.''

-''Doğu Anadolu Bölgesi, yatırımcının dikkatini çekiyor''-

Uygulanan yeni teşvik sisteminin, uluslararası yatırımlara uygun şekilde hazırlandığını anımsatan Öndeş, sözlerini şöyle tamamlandı:
''Bölgesel gelişmişlik farklılıklarını gidermek, desteklenecek sektörleri, bölgelerin koşullarına ve rekabet avantajlarına uygun biçimde belirleyerek, kümelenme yaklaşımının gelişmesine katkı sağlamak ve uluslararası rekabet gücünü artıracak ve teknolojiyle araştırma-geliştirme, içeriği yüksek büyük ölçekli yatırımları özendirmek amacıyla Türkiye gelişmişlik düzeyine göre, bölgelere ayrılmış ve bölgelere ayrı teşvik kalemleri sunulmuştur. İşletmeciler açısından yatırım amaçlı bakıldığında, dünyada yatırım yapılabilir ülkeler arasında Türkiye ön plana çıkmakta ve bu teşviklerden yararlanacak olan firmalar bu kez Türkiye'de bölge potansiyellerini dikkate alacaklardır. Doğu Anadolu Bölgesi de diğer bölgelerimiz yanında yatırımcının ne kadar dikkatini çekebilirse o oranda değerlendirmeye alınacaktır.''

Yayıncı: Emine Konuk

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.