banner222

Gıdaya Yeni Takip Sistemi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde denetimi artıracak Ürün Doğrulama ve Takip Sistemini (ÜDTS) hayata geçiriyor.

Gıdaya Yeni Takip Sistemi
04 Eylül 2013 Çarşamba 11:48

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde denetimi artıracak Ürün Doğrulama ve Takip Sistemini (ÜDTS) hayata geçiriyor. Bu sistemle tüketici; alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay ürün gruplarının içeriğini tek bir kısa mesajla öğrenebilecek.

Tarladan sofraya gıda güvenilirliği prensibiyle tüketiciye güvenilir gıda arzını sağlamak ve sektörde haksız rekabeti önlemek diğer yandan sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerle mücadele için tedbirler almaya devam eden bakanlık Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ile bu önlemler zincirine önemli bir halka ekliyor.

03 Eylül 2013 tarihli ve 28754 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile hayata geçirilecek olan Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi Sisteminin temeli gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanıyor. Tüketiciler, satın aldıkları ürün üzerindeki etiketi basitçe sorgulayarak, ürünün kim tarafından üretildiğini ya da ithal edildiğini, ne zaman üretildiğini, son kullanma tarihinin geçip geçmediğini, ürünün içeriğini öğrenebilecek. Bunun yanında tüketiciler, Bakanlığın herhangi bir nedenle bir ürün hakkında alacağı piyasadan toplatma kararını ürünü tüketmeden önce öğrenebilecek.

Sistem sayesinde ürün etiketi üzerinde bulunması zorunlu olan ancak bazı tüketicilerin okumakta zorluk çektiği bilgilere ulaşmak kolaylaştırılacak. Ürünün piyasaya arzından sonra etiket ya da ambalaj üzerinde yapılabilecek bilgi değiştirmeye yönelik her türlü müdahalenin de önüne geçilmiş olacak.

Tüketiciler ürünün etiketini kontrol ederken herhangi bir özel okuyucu cihaza ihtiyaç duymayacak. Bahsedilen kontroller, Ürün Doğrulama Takip Sistemi’ nin tüketicilere sağlayacağı 4 farklı sorgulama yöntemi üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Sistem; internet, mobil uygulamalar, sms ve otomatik sesli yanıt sistemi ile tüketicinin sorgulama talebine cevap verecek.

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’nin ürün üzerindeki etiketleri kontrol edebilmeleri için tüketicilere sağlayacağı yöntemler şöyle:

- İnternet Sayfası : www.udts.com.tr

- Mobil Uygulamalar : iOS , Android ve diğer akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak edinilebilen uygulamalar

- SMS : 7364 kısa mesaj servisi (tüm operatörler)

- Otomatik Sesli Yanıt Sistemi : 444 37 09

Ürün takip sistemi uygulanacak ürünleri üreten, ambalajlayan ve ithal eden gıda işletmecilerinin sistem konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla Bakanlık tarafından eğitim toplantıları düzenlenecektir. Ürün takip sistemi ile getirilen yeni etiketleme sistemini ilgili ürün gruplarındaki gıda tüm firmalar en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar uygulayacaklar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.