Cumhurbaşkanı Gül, fark yaratan öğretmenlerle biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile 81 ili temsilen Ankara’ya gelen ve sosyal sorumluluk, edebiyat, bilim, spor alanlarında başarılı projeleri imza atan öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti

23 Kasım 2012 - 15:44 - Güncelleme: 23 Kasım 2012 - 21:36

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile 81 ili temsilen Ankara’ya gelen ve sosyal sorumluluk, edebiyat, bilim, spor alanlarında başarılı projeleri imza atan öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte öğretmenlerle öğle yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül’ün masasında 2012 Londra Olimpiyatları Kadınlar Atletizm bin 500 metre yarışında altın madalya kazanan Kütahya Saka İlköğretim Okulu Beden Öğretmeni Aslı Çakır Alptekin de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, 81 ilden gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Gül burada yaptığı konuşmada, öğretmenlerin ülkenin tüm renklerini ve zenginliklerini de beraberinde taşıdıklarını söyledi. Medeniyetlerin yükselişini ve düşüşünü tayin edenin ülkelerin eğitim, bilim, kültür ve fen alanındaki performansları olduğunu söyleyen Gül, “Adına ‘bilgi çağı’ dediğimiz günümüzde eğitimin önemi, izahtan varestedir.”dedi. Eğitimin temel direğinin öğretmenler olduğunu vurguladı.

Eğitimde kalite ve fırsat eşitliği kavramlarından taviz verilmemesi gerektiğini belirten Gül, “Böyle bir neticeye ulaşmanın en etkili yolu ise öğretmenlerimizin eğitimine azami özen göstermekten geçer. Prefabrik bir binada iyi bir öğretmen beş yıldızlı otel niteliğindeki okuldaki iyi olmayan bir öğretmenden daha faydalı olacaktır.” dedi.

Ülke geleceğinin öğretmenlerin elinde şekilleneceğini ifade eden Gül, şöyle devam etti: “Ülkemizin ve milletimizin parlak geleceğinin; sizler gibi görevini umutla, sevgiyle, özveriyle, bazen terör baskısına rağmen canı pahasına yapan öğretmenlerimizin elinde şekillendiğinin bilincindeyiz. Geçen yıl Van’da vuku bulan depremde gencecik yaşlarında hayatını kaybeden öğretmenlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyorum. Bu büyük felaketi bizzat yaşadıktan sonra aynı şehirde öğrencilerine ışık saçmak için görevlerinin başına büyük bir şevkle dönen fedakar öğretmenlerimize de milletçe müteşekkiriz. Terör örgütünün tüm baskı ve şiddet eylemlerine rağmen, okullarını ve öğrencilerini bir ana, bir baba şefkatiyle korumaya çalışan kahraman öğretmenlerimizi buradan selamlamak isterim.”

Salonda bulunan pek çok öğretmenin aynı zamanda sosyal sorumluluk, edebiyat, bilim ve spor alanında gurur veren başarılara imza attığını kaydeden Gül, “Sizler bu başarılarınızla başta öğrencileriniz olmak üzere tüm topluma bir ‘role model’ oluşturmaktasınız." dedi.

Mesleğini bir yaşam biçimi haline getiren fedakar öğretmenlerin haklarının ödenemeyeceğini söyleyen Gül, “Öğretmenlik mesleğinin onur ve saygınlığının korunması ilgili tüm kurumlarımızın en öncelikli konularından biri olmalıdır.” şeklinde konuştu. Gül, öğretmenlere hak ettikleri imkan ve şartların sağlanması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini belirtti. Gül, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise bu sene öğretmenlerin farklı bir konseptle bir araya geldiğini, bulundukları illerde yeni yaklaşımlarla fark yaratan öğretmenlerin bir araya geldiğini söyledi. Dinçer de tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

FARK YARATAN BAZI ÖĞRETMENLER

Bu sene öğretmenler günü dolayısı ile 81 ili temsilen Ankara’ya gelen öğretmenler arasında birçok başarıya imza atan öğretmenler de bulunuyor. Heyette yer alan fark yaratan öğretmenlerden bazıları şöyle: Atatürk Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Sevgül Yılmaz: Çok sayıda öykü kitabı bulunan Sevgül öğretmenin Türkiye genelinde yapılan edebiyat yarışmalarında Türkiye üçüncülüğü, dokuzunculuğu ve mansiyon ödülleri bulunuyor.

Muş Yoncalıöz Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni İbrahim Celayir: Hastanede kaldığı için okula devam edemeyen çok sayıda öğrencisine 5 ay boyunca okul çıkışında hastanede ders veren İbrahim öğretmen, Muş’un köylerinden gelen öğrencilerinin ailelerine de gıda paketi dağıtıyor.

Erzurum Yakutiye Hilalkent Lisesi Fizik Öğretmeni Burhanettin Yeşilyurt: ‘Gaz Sensörü ve İlkyardımı -Unutkanlık mı, Unut Gitsin’ projesi ile Erzurum bölge finalisti olarak okulunu Türkiye finalinde temsil eden Burhanettin öğretmen bu projesi ile Türkiye genelinde uygulamalı fizik alanında ilk 21 proje içine girme başarısı elde etti.

Tokat Zile Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Öğretmeni Ali Rıza Doğan: ‘Robot Kulübü’ kurarak öğrencilerine ders dışı zamanlarda robot yapmayı öğreten Ali öğretmenin çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceleri bulunuyor.

Sinop Yaşar Topçu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Aşkın Ayrancıoğlu: İki kitabı bulunan Aşkın öğretmen aynı zamanda katıldığı karikatür yarışmalarında 70’in üzerinde ödül sahibi.

Elazığ Bilim Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni Esra Gülmez: Babasının izin vermemesi nedeniyle eğitim hayatına verdiği 15 yıl aradan sonra, evlenip anne olmasının ardından ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren Esra öğretmen, Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olarak sınıf öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Esra öğretmen ve öğrencilerinin hikaye ve şiir alanlarında çeşitli dereceleri bulunuyor.

Yalova Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Kenan Bektaş: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce yılın spor adamı ödülüne layık görülen Mehmet öğretmenin, 2009 Veteranlar Serbest Güreş Türkiye birinciliği ve 2011-2012 yıllarında dünya beşinciliği mevcut.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum