Yeni teknoloji ile yollar daha dayanıklı olacak

Karayollarında son yıllarda uygulanan teknolojilere bir yenisi eklendi.

23 Kasım 2012 - 13:39 - Güncelleme: 23 Kasım 2012 - 23:37

Karayollarında son yıllarda uygulanan teknolojilere bir yenisi eklendi. Ankara’da uygulanmaya başlanan 'Nove Crete' teknolojisi ile yolların daha dayanıklı hale geleceği, altyapı çalışmalarında da büyük kolaylık sağlayacağı belirtiliyor. Geleneksel yol yapım çalışmalarında toprak zeminin üzerinde alt ve üst temelin oluşturduğu ortalama 100-120 santimlik alan gerekirken, Nova Crete teknolojisinde 40-45 santimlik bir derinlik yetiyor.

Ankara’da yol yapımı ile ilgili altyapı çalışmalarında yeni bir sistem test ediliyor. Özel bir firmanın Ar-Ge çalışmaları kapsamında, Batıkent Melih Gökçek Bulvarı, 1940. Cadde’de yol yapımı için pilot bölge olarak seçilen sınırlı yol parçasının altyapı çalışmasında Nove Crete teknolojisi uygulanıyor. Altyapısında Nove Crete malzemesi ve teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen 500 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki yol, iklim koşullarına, ağır tonajlı araç trafiğine dayanıklılığı gibi benzeri konularda test edilecek. Yeni sistemle yolların daha dayanıklı ve güvenli olması ile işin bitirilme süresi ve maliyetin düşürülmesi hedefleniyor.

ÇÖKME, ÇATLAMA VE KIRILMAYA YÜKSEK DAYANIKLILIK SAĞLIYOR

Firma yetkilileri, geleneksel yol yapım çalışmalarında toprak zeminin üzerinde alt ve üst temelin oluşturduğu ortalama 100-120 santimlik alan yerine, Nova Crete teknolojisinde 40-45 santimlik bir alanın yettiğini ifade etti. Nova Crete teknolojisinin önemli bir özelliğinin, yol yapılacak bölgedeki toprağın kalitesine uygun çalışma yapılması, eski yol yenileme çalışmaları sırasında da asfaltın kırılarak yeni temel katmanına karıştırılabilmesi olduğunu bildiren firma yetkilileri, uygulamadaki Nova Crete malzemesinin toprağın yapısına göre ayarlanabildiğini, böylece Karayolları Teknik Şartnamelerinde belirtilen kriterlerdeki malzemeye duyulan ihtiyacın ortadan kalktığını söyledi.

Firma yetkilileri, sistemi, “Yol yapımında üst kot oluşturulduktan, zemin asfaltlanmaya hazır hale getirildikten sonra yayma aracı ile çimento ile Nevo Crete karışımı seriliyor ve daha sonra toprak karıştırma aracı ile çimento ve Nevo Crete karışımı, sulanarak karıştırılıyor. Yüzeyin sulanması, vibrasyonlu silindir ile sıkıştırılmasının ardından silindir ile düzeltilen yolun, zemin mekaniği tamamlanarak asfalt serilmeye hazır hale getiriliyor.” diyerek açıkladı.

Firma yetkilileri Nevo Crete malzemesi ve teknolojisinin kullanımıyla yollarda gerçekleşmesi beklenen avantajları da özetle şöyle sıraladı: “Yolun ağır yük taşıma kapasitesi artıyor, her türlü koşulda yüksek dayanıklılık (kırılma, çatlama, çökme) sağlıyor, patlamayı önlüyor, asit, tuz ve kimyasallara karşı dirençli oluyor ve fazla bakım gerektirmiyor.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum