Başbakanlık için çok erken

Cumhurbaşkanı Gül, "Daha çok erken, bu görevde hala iki yılım var" dedi.

14 Kasım 2012 - 13:52 - Güncelleme: 14 Kasım 2012 - 14:30


LONDRA 

Financial Times (FT) gazetesinin Ankara muhabiri Daniel Dombay'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le yaptığı röportaja gazetenin dünya haberleri sayfasında geniş yer verildi.

"Gül, Türkiye'yi AB yolunda kalmaya çağırdı" başlıklı haberde, "Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye'nin AB üyelik sürecini geçen 10 yıldaki başarısının nedeni olarak gördüğü, Ankara'yı AB'ye katılım için çabalarını artırmaya çağırdığı ve bu anlamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la tutumunun farklı olduğu" değerlendirmesine yer verildi.  

Gazete, Gül'ün, "Son 10 yılda yapılan reformların bütününe bakarsanız, AB müktesebatının uyarlanması olduğunu görürsünüz. Burada durmamalıyız, yeterli değil. Reformları daha da ileriye taşımalıyız" sözlerine yer verdi.   

Gül'ün, Türkiye'yi son 10 yıldır yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi'ni Erdoğan'la birlikte kurduklarını vurguladığı aktarılarak, Cumhurbaşkanının "Onun söylemi benimkinden farklı" dediği bildirildi. 

FT, Cumhurbaşkanı Gül'ün, "Cumhurbaşkanı olarak ben bir siyasetçi değilim. Ben resme daha geniş bir perspektiften bakıyorum ve herkesi kucaklıyorum. Ama inanmadığım bir şeyi de söylemem" dediğini kaydetti. 

Haberde, Gül'ün ayrıca, Erdoğan'dan farklı bir şekilde, "Türkiye'de demokratik denetimin ve dengelerin işlemesi için güçlü bir muhalefete ihtiyaç olduğunu söylediği" kaydedildi. 

Cumhurbaşkanı Gül'ün, ileride Başbakan olup olmak istemediği sorulduğunda, bu ihtimali dışlamadığı ve başbakanlıkla ilgili, "Daha çok erken, bu görevde hala iki yılım var" dediği belirtildi. 

Gül'ün, Suriye konusundaki görüşlerini de aktaran FT, Cumhurbaşkanı'nın "En önemli aktör Rusya. Rusya'nın şu anki pozisyonunu değiştirebilmesini sağlayacak ve onlar açısından durumu kurtaracak girişimlerde bulunmak gerekiyor" sözlerine yer verdi. Haberde ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek ay Ankara'yı ziyaret edeceği hatırlatıldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum