banner222

Başbakan Erdoğan: “Reformlarla Türkiye'yi Güçlendirdik, Toplumsal Huzurun Arttığını Gördük“

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,reformlarla Türkiye'yi güçlendirdiklerini belirterek, "Toplumsal huzurun arttığını gördük" dedi.

Başbakan Erdoğan: “Reformlarla Türkiye'yi Güçlendirdik, Toplumsal Huzurun Arttığını Gördük“
03 Eylül 2013 Salı 12:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,reformlarla Türkiye'yi güçlendirdiklerini belirterek, "Toplumsal huzurun arttığını gördük" dedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara’da düzenlenen ‘Uluslararası Kamu Denetçiliği’ konulu sempozyuma katıldı. Erdoğan, "Hükümet olarak birçok kararlarımızın önünde bürokratik oligarşiyi bulmamıza rağmen, reformlarımızın bürokrasi kanallarında zorlandığını görmemize rağmen, bugüne kadar kararlılıktan hiç taviz vermedik. Bundan sonrada reformlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz bürokrasinin de toplumun hızına yetişebilmesi için samimiyetle cesaretle mücadele edeceğiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye 1946 yılında, ilk kez çok partili seçimleri yapmıştır. Çok partili sistem Türkiye’de son derece hızlı şekilde kabul görmüş, seçmen ve sandık kültürü çok hızlı şekilde toplumda karşılık bulmuştur. Türkiye içinde bulunduğu zor coğrafyada sandığın, milli iradenin demokrasinin gücüne inanan bunu özümseyen bunu çok hızlı yaşam tarzı haline getiren örnek bir ülke olmuştur. Son 11 yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz birkaç reformu burada söylemek isterim. Devlet Güvenlik Mahkemelerini biz kaldırdık. Ülkemizin belli bölgelerinde devam eden oğlan üstü hale son verdik. Vatandaşlıktan çıkarılanlara halklarını biz iade ettik. Yerleşim yerlerine eski isimlerinin verilmesinin önünün biz açtık, bürokrasiyi biz azatlık. Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi talebini biz yerine getirdik. Askeri yargının yetki alanının daraltılmasını, yüksek askeri şura kararlarına karşı Yargı yolunun açılmasını biz sağladık. Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru hakkını biz getirdik. İşkenceye sıfır telorans dedik ve kararlılıkla uyguladık. Kültürel hakların, çocuk ve kadın haklarının kullanılmasında adeta sessiz devrimleri biz gerçekleştirdik. Yargı da ifade hürriyetinde temel hak ve özgürlüklerde tarihi nitelikte reformları hayata geçirdik. Bunlar 11 yılda yaptığımız reformların sadece bir kısmıdır. Bize neler demediler ki Türkiye bölünür, parçalanır, toplumsal huzur bozulur, devlet gücünü kaybeder, hiçbir temeli olmayan eleştiriler yapılmış, engeller önümüze çıkarılmış bu reformlar engellenmeye çalışılmıştır. Ancak bu kaygıların, eleştirilerin tam tersine bu reformlarla Türkiye’yi güçlendirdik, toplumsal huzurun artığını hep birlikte gördük".

Bundan 11 yıl önce bir siyasetçinin her konuda konuşma ve her konuda görüş bildirme özgürlüğü olmadığının altını çizen Erdoğan, "Belirli konular adeta mayınlı arazi, şahsım Talim Terbiye Yüksek Kurulunun övgüyle bahsettiği kitaplarda yer alan Ziya Gökalp’a ait bir şiiri okuduğum için mahkûm oldum. Bundan dolayı ben hapiste yattım. Kimse şu anda bunu görmüyor. Burası çok manidardır. Şuanda yazarken çizerken bırakın eleştiriyi, eleştiri sınırlarını açarak bize hakaret etme özgürlüğüne sahip olanlar şuan da bizi, bizim düşünce özgürlüğümüz yok diye eleştiriyor, bunu anlamak mümkün değil. Küfre varıncaya kadar bunları yapabildikleri halde hala kalkıp özgürlüğümüz yok diyebiliyorlar. Fakat biz şu ne der bu ne der diyerek siyasi partiler dahi kendilerini kısıtlamak zorunda kaldılar. İngiltere'de, Londra'da neler yaşandı hep birlikte izledik. Fransa'da aynı şekilde neleri gördük bu kötü örnekleri örnek olarak almıyoruz ama bizim polisimiz dayak yemiştir. Bir çok yerde sonuna kadar tahammül etmiştir. Biberli gaz ve biber gazı sıkmak Avrupa Birliği mevzuatında zaten var. Burada açısının derecesi isabetli bir şekilde kullanılmamış olabilir. Bunların hakkında gereği zaten yapılacak" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.