AK Parti Doğu Anadolu Bölge Toplantısı

AK Parti Doğu Anadolu Bölge Toplantısı
06 Temmuz 2024 - 18:50
alo25 (Burak Tuğtağ) - AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından düzenlenen "Doğu Anadolu Bölge Toplantısı" Erzurum'da yapıldı.

Palandöken Dağı'ndaki bir otelde düzenlenen toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Toplantıda konuşan AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Afif Demirkıran, partilerinin kurulduğu günden bu yana iç ve dış siyasette oyun kurucu bir politika izlediğini söyledi.

Dünya düzenine olumlu katkı sunmaya çalıştıklarını belirten Demirkıran, "Bölgesel ve küresel düzeyde daha adil, barışçıl ve demokratik bir dünya düzenine katkı yapmak partimizin temel prensibi olmuştur. Zalim İsrail ve kendi insanına zulmeden varsa onun dışındaki bütün ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek için gayret ediyoruz. Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde 22 yıldır nasıl insanlık onurunu savunarak mazlumların yanında yer aldıysak bundan sonra da devam edeceğiz." diye konuştu.

Demirkıran, Türkiye'nin bölgedeki bütün tehlikelere karşı mücadele ettiğini ifade ederek, "İktidarımızla Balkanlar'dan Filistin'e, Arakan'dan Kırım'a, Somali'den Suriye'ye tüm gönül coğrafyasına sahip çıkan ülke Türkiye'dir. Yabancı düşmanlığıyla, ötekileştirmeyle ve uluslararası tüm platformlarda mücadele eden, adı ne olursa olsun tüm terör örgütleriyle kararlı ve etkin mücadele eden yine Türkiye'dir. Bunca yıl taş üstüne taş koymamış, esere imza atmamış olanların aksine biz AK Parti olarak onların hayal dahi edemeyeceği asırlık hedeflere yöneliyor ve bunları gerçekleştireceğimiz yüzyılın ismine 'Türkiye Yüzyılı' diyoruz. Kimlik değil birlik siyasetini benimsiyoruz. Kutuplaştırmak yerine bütünleştiriyor, muhabbet siyaseti yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin Türkiye'deki tüm insanların partisi olduğunu dile getiren Demirkıran, şunları söyledi:
"Dünyada mağdur ve mazlumların partisi olurken aynı zamanda 85 milyon vatandaşımızın tamamının partisiyiz. Türkiye'ye kazandırdıklarımız ortada, milletimiz bunları görüyor. Bugüne kadar ne yaptıysak yapmaya devam edeceğiz. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada çeşitli siyasi partilerle ilişkilerimizi geliştirmek, dış politikamızı demokratik platformlarda anlatmak, yurt dışındaki 7 milyonu aşan vatandaşlarımızın sorunlarına hızlı şekilde çözüm bulmak için gayret gösteriyoruz."

AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Harun Armağan da bölgesel krizlerin Türkiye'yi etkilediğini anlattı.

Dış politikalarının temel amacının ülkeyi sömürülen bir devlet yapmamak, güçlü olup mazlumların hakkını savunmak olduğunu dile getiren Armağan, şunları kaydetti:

"Etrafımızdaki bütün krizler bizi etkiliyor. Onlara müdahil olup olmamakla ilgili bir şey değil. Hepsi bizi etkiliyorsa demek ki hepsiyle de alakalı söz hakkı olmamız gerekiyor. Önceden tek eksenli politikamız vardı. Batı nasıl düşünüyorsa maalesef böyle bir dış politikaya sahiptik. Biz geldikten sonra bizimle alakalı her şeye söz sahibi olduk. Dış politikamızı Batı merkezliden 360 derece diplomasiye getirdik."

Armağan, Türkiye'nin dış temsilcilik anlamında dünyada en yaygın ülkelerden biri olduğunu anlatarak, "Bugün ekonomik ve nüfus olarak 3. değiliz ama dünyanın en yaygın 3. dış temsilciliği olan ülkeyiz. İsmini bile yeni duyduğumuz ülkelerde temsilciliklerimiz var. Temsilciliğimizin olması o masada alınan kararlara etki etmemiz demek. Türkiye'nin aslında vizyonu bu. Daha önce komşularımızla alakalı meselelerde dahi ses çıkartmayan ülke iken bugün dünyanın en yaygın dış temsilciliğine sahip ülkelerden biriyiz." dedi.

Türkiye'nin bölgede ve dünyada önemli bir konuma geldiğine de değinen Armağan, şöyle devam etti:
"Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde Türkiye öyle bir konuma geldi ki Ukrayna ile Rusya savaşıyor biz Ukrayna'ya askeri destek veriyor, Ukrayna'yı desteklediğimizi düşünüyoruz. Rusya ile ticaretimize devam ediyoruz ve iki ülke arasında arabuluculuk yapan tek ülkeyiz. Buğdayların dünyaya satışını sağlayan Cumhurbaşkanı'mızdır. Bunu Avrupa liderlerinden biri yapsaydı Nobel Barış Ödülü verirlerdi. Dünyadaki mücadele sömürenle sömürülenler arasında. Eğer biz bu mücadeleyi vermezsek sömürülenler arasında yer alırız."-İbrahim Küçükoğlu-

 AK Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu da konuşmasında, Türkiye'nin Orta Doğu'da ve dünyanın her yerinde aktif bir rol oynadığını ve çok ciddi kanaatler bildirdiğini belirterek,  şunları kaydetti: ”Biz Müslümanlar 1.7 milyar gibi muazzam bir beşeri kaynağa sahibiz. İslam coğrafyasının bu kadar nüfus yoğunluğuna rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir tek daimi üyesi olmaması manidardır. 1.7 milyar nüfuslu Müslüman alemini Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkenin keyfine bırakan bu sistemi artık tanımıyoruz ve işlevini kabul etmiyoruz. Buna karşın İslam dünyasının sessizliğinden, Müslümanların ataletinden ve parçalanmışlığından beslenen çevrelere inat Müslüman alemine mihmandarlık ediyoruz. AK Parti, tüm Müslüman aleminin hakkını her platformda yüksek sesle arıyor ve aramaya devam edecektir.” 

-Mehmet Sekmen-

Ak Parti'nin siyaseti adalet uğruna yaptığını belirten Mehmet Sekmen, halkın hak ettiği refah ve eşitlik için kalkınmış bir ülkenin vatandaşları olmaları gerektiğini vurgulayarak, Ak Parti teşkilatlarının bu hedef doğrultusunda yoğun çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Dem Parti'nin Doğu ve Güneydoğuda  yerel seçimlerde belediyeleri kazanmak için insanları baskı ve tehdit yoluyla sindirdiğini söyleyen Erzurum Milletvekili Abdurrahim Fırat da şöyle konuştu:  “Diyarbakır ve Mardin'de elektrik trafolarının patlaması sonucu çıkan yangınlar, ateşlerin yayılmasıyla bazı tarlalara sıçradı. Bu durumu Meclis'te hayretle izledik. Bazı milletvekilleri, Kürt oldukları için devletin olaya müdahale etmediğini, helikopter göndermediğini iddia ettiler. AFAD yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde ise 400 personelin sahada çalıştığını ve bu iddiaların yalan olduğunu söyledi. Ancak yangınlar, Büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda olup, Dem Parti'nin kazandığı belediyelerde yangını söndürmek için bir çaba gösterilmediği gibi, devlete suç atmaktan çekinmiyorlar ve insanların manipüle ediyorlar.”

Parlementer olarak Türkiye'yi dünyanın birçok ülkesinde temsil ettiğini söyleyen AK Parti Erzurum Milletvekili Fatma Öncü da, ”En son New York'ta Birleşmiş Milletler'de Türkiye'ye karşı bakış açısı beni derinden etkiledi. AK Parti'nin 22 yıllık iktidarı boyunca Türkiye'yi uluslararası alanda hak ettiği yere getirdi. Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde dünyanın 193 ülkesinde elçilikler aracılığıyla temsil ediliyor. Türkiye'nin dış politikası çok farklı bir boyuta yükseldi. Gerek mavi vatan, savunma sanayi, enerji alanında gerekse sağlık sistemi açısından mükemmel bir noktaya geldik. Cenevre'deki seyahatimde İnsan Hakları Komitesi Türkiye'yi 169 davada sorumlu tutuyordu, ancak Türkiye'yi başarıyla temsil ettik. Cenevre seyahatimde dikkatimi çeken bir şey oldu: Dışarıdan Türkiye'yi yok etmeye çalışan bir irade olduğunu anladım.” diye konuştu.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum