BORAN, TSK envanterine giriyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs 'BORAN'ın ilk sevkiyatı...

BORAN, TSK envanterine giriyor
19 Aralık 2022 - 23:18 - Güncelleme: 19 Aralık 2022 - 23:19
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs 'BORAN'ın ilk sevkiyatı gerçekleşiyor.

TSK'nın talepleri doğrultusunda MKE mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen BORAN, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçti. Zorlu arazi koşullarında yapılan operasyonlarda TSK'nın elini güçlendirmek amacıyla geliştirilen BORAN, bin 780 kilo ağırlığı ile havadan ve karadan taşınarak istenilen araziye kısa sürede ulaştırılabiliyor ve 1 dakikada atışa hazır hale gelebiliyor.

Atış Kontrol Sistemi ve gece-gündüz 360 derece atış kabiliyeti bulunan BORAN, eksi 32 ila artı 44 dereceye kadar hava koşullarında görev yapabiliyor. 17 kilometre etkili menzile sahip BORAN dakikada 6 atış yapabiliyor.

Dünyada az sayıdaki ülkede bulunan BORAN artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin de envanterindeki önemli silah sistemlerinden biri olacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum