Çevre Haftası ve Etkinlikler

Erzurum'da çevre bilincine duyarlılık için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Çevre Haftası ve Etkinlikler
05 Haziran 2023 - 17:06
Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden öğretim elemanları ve öğrenciler, kurdukları stantlarda çevre duyarlılığına dikkat çektiler.
Prof. Dr. Zeynep Eren önderliğinde genç ziraat mühendisleri, üniversite yerleşkesinde özellikle alışveriş merkezleri önünde kurdukları standlarda bez torba dağıtarak, "Tek Kullanıyorum Hep Kullanıyorum" sloganı ile poşet, plastik şişe kullanılmamasına vurgu yaptılar.

-Palandöken Belediyesi-

Palandöken Belediyesi, 5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Çevre Haftası kapsamında düzenlediği etkinliklere ‘Her türlü geri dönüştürülebilir atığını getir, hediyeni götür’ kampanyasıyla start verdi.

Doğayı korumak ve vatandaşlarda çevre bilincini en üst noktaya taşımak için Forum AVM önünde stant açan belediyenin çevreye dönük yatırımları, büyük takdir topladı.
Palandöken çevre yatırımlarıyla da model oluyor
Etkinlik alanında bir konuşma yapan Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, belediyenin çevreye dönük yatırımlarını paylaştı. Çevre dostu belediyecilik anlayışla daha nezih bir Palandöken için emek sarf ettiklerini belirten Sunar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde oluşturulmuş bulunan sıfır atık kapsamında Türkiye dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Palandöken Belediyesi olarak biz de durumdan vazife çıkararak, sıfır atığın dönüştürülmesiyle ilgili ilçemizde ciddi hizmetler yaptık. İlçemizde 30 noktaya atık getirme üniteleri yerleştirdik. Nüfusa oranla en fazla atık getirme ünitesine sahip belediyeyiz. Yeni şantiye sahamızda bölgenin en büyük atık getirme merkezini inşa ettik. Çok yakında hizmete açacağız. İlçemize 10’un üzerinde nitelikli yeşil alan kazandırarak, Palandökenlilere adeta nefes olduk. Bugün de çevre bilincimizi bir kez daha vurgulamak üzere, hafta boyunca yürüteceğimiz faaliyetlerin ilkine start verdik. Katılım sağlayan protokol üyelerimize ve Palandökenli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” dedi.

-ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ'NDE-

Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile Katı ve Tehlikeli Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık Günü” kapsamında bir program düzenlendi.

“Sürdürülebilir Atık Yönetimine Genel Bakış” konulu panelin de olduğu programa özellikle öğrenciler ilgi gösterdi.
Programın açılışında Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Katı ve Tehlikeli Atık Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep Ceylan birer konuşma yaptılar.
Çevre sorunlarına dikkat çekmek, küresel işbirliğini güçlendirmek ve toplumlar arasında çevre konularında bilinç geliştirmek için fırsat olarak görülen 5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık Günü vesilesiyle Atatürk Üniversitesi Mavi Salonda yapılan programdaki “Sürdürülebilir Atık Yönetimine Genel Bakış” konulu çalıştaya konuşmacı olarak; Benli Recyeling Grup Sürdürülebilir Çevre Uzmanı Dr. Çağdaş Saz, İZAYDAŞ Yakma Tesisi İşletme Müdürü Dr. Şahan Dede, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zahide Koşan, Atatürk Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Katı ve Tehlikeli Atık Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep Ceylan katıldı.
5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık Günü sebebiyle Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen program çeşitli aktiviteler, açılan stantlar, müzik dinletisi, çevre duyarlılığına dair broşürlerin dağıtımı ve geri dönüşüm ürünlerinin olduğu çeşitli sergilerle devam edecek.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum