Elektrik ve doğalgazda gelire göre tarife dönemi...

Elektrik ve doğalgazda gelire göre tarife dönemi...
08 Mayıs 2024 - 23:59
Elektrik ve doğalgazda gelire göre tarife dönemi için çalışma başlatıldı.

Edinilen bilgöye göre, 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulamasının 1 Mayıs itibarıyla sonlandırılmasının ardından farklı gelir grupları için farklı doğalgaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerindeduruluyor.

Basına yansıyan güncel konuya göre, konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili  hükümetin farklı gelir grupları için farklı doğalgaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Bloomberg'e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bir süredir bu plan üzerinde çalıştığını söyledi.

Yetkili, hükümetin düşük gelirli haneleri daha düşük faturalarla desteklemeyi amaçladığını ve uygulamanın, gelir veya tüketim arttıkça enerji tarifelerinin kademeli olarak artabileceği anlamına geleceğini söyledi.

Hükümet geçen yıl kritik seçimler öncesinde desteğini artırmak amacıyla yaklaşık 20 milyon haneye bir yıl süreyle ayda 25 metreküpe kadar doğalgazı ücretsiz vermeyi taahhüt etmişti.

Bu süre 1 Mayıs'ta sona erdi ve Merkez Bankası'nın analizine göre bu durum aylık enflasyona 0,7 puan ekleyebileceği belirtildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum