Erzurum'da "İtfaiye Haftası" kultamaları

Erzurum'da "İtfaiye Haftası" kultamaları
26 Eylül 2023 - 15:38
Erzurum'da "İtfaiye Haftası" törenle kutlandı, açılan satntlarda tanıtım yapıldı.

Havuzbaşı Kent Meydanı'ndaki kutlama programında itfaiyeciler halat il itfaiye merdiveninden iniş gösterisi yaptı. Mehter takımı ve tulumbacılar da göstede bulundular.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, hafta dolayısıyla burada yaptığı konuşmada, 09 yıl önce tulumbacılar olarak o dönemin şartlarına göre donatılan ve sadece yangınlara müdahale eden bu teşkilat, günümüzde gelişmiş araç, gereç ve modern teknolojiye sahip olduğunu belirterek, “Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bünyesinde yer alan İtfaiye Daire Başkanlığımız, alanında yetkin ve eğitimli personellerle deprem, yangın, afet, sel baskını, trafik kazalarına müdahale ile su üstü ve su altı arama kurtarma faaliyetlerini yürütmektedir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak Merkez İtfaiye Grup Amirliği ve İlçe İtfaiye İstasyonlarında toplamda 213 personel ve 65 araç ile Erzurum halkı ve bölgemize hizmet vermekteyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak; kurum, kuruluş ve okullarda yangın önleme faaliyetleri çerçevesinde vermiş olduğumuz eğitimlerle de afet, yangın ve depremle mücadelede konusunda daha şuurlu bir toplum oluşturmayı hedeflemekteyiz” dedi. 

10 yıl önce ilçelerdeki mevcut İtfaiye araçları ve binaları çok eski ve hizmet veremeyecek durumda olduğunu hatırlatan Başkan Sekmen, şöyle devam etti: "Bütün ilçelerimize yeni araçlar aldık, yeni istasyonlar kurduk. Büyükşehir Belediyemize bağlı 411 mahallemize 970 yangın vanası ve yangın hidrandı kurduk. 57 köyümüze yankın tankerleri monte ettik. İlçelerimizde 300 kişinin üzerinde gönüllü itfaiye ekipleri kurduk. Profesyonel ekiplerimiz tarafından kırsalda özellikle lojistik destek anlamında da eğitim ve materyal desteği sağladık. Erzurum İtfaiyesi olarak Bingöl, Elazığ, Van, Artvin, İzmir, Sinop, Antalya ve son olarak da Hatay gibi birçok ilde meydana gelen deprem, orman yangınları ve sel gibi her türlü doğal afete müdahale eden, alanında yetkin bir kadroya sahibiz. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay iline ilk giden Erzurum İtfaiyesi ve ERAKUT ekibi olarak nice canlarımızı beton yığınlarının altından sağ salim çıkardık. Hatay ilindeki başarılı çalışmalarımızdan dolayı, Devlet Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan Beyefendi tarafından arama ve kurtarma ekibimize 'Devlet Üstün Fedakârlık Hizmet Madalyası' verildi. Huzurlarınızda gece gündüz demeden canla başla görev yapan itfaiye teşkilatımızın tüm kahramanlarını yürekten kutluyorum."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum