Erzurum'da mezar fiyatı en düşük emekli maaşına ulaştı

Belediye mezar yeri ücretlerine yüzde 500 zam yaptı.

Erzurum'da mezar fiyatı en düşük emekli maaşına ulaştı
23 Mayıs 2024 - 14:08
Erzurum Büyükşehir Belediyesi mezar yeri fiyatlarını yüzde 500 artışla güncelledi. Son durum itibariyle iki kişilik mezar yeri 10 bin lirayı aştı.

Pusula Gazetesi'nden Manoyla Bulut'un haberine göre, kararın gerekçesinin altından  uygun fiyatlı olduğu için birden fazla boş mezar yeri alıp bir daha arayıp sormayanlar çıktı. Asri mezarlıkta yeri olup kendilerine ulaşılamayan 100’ün üzerinde aile bulunduğu öğrenildi.

Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü koordinesinde hizmet veren Asri Mezarlık’ta yıllar önce mezar yeri satın alıp daha sonra göç eden ve kendilerine ulaşılamayan aileler, belediyeyi harekete geçirdi. Yeni oluşturulan mezar yerlerinin daha verimli kullanılabilmesi adına meclis kararıyla mezar yeri fiyatlarına zam yapıldı.-VATANDAŞ TEPKİLİ-

Belediye yetkilileri her ne kadar, "geçmişte uygun fiyatlı olması nedeniyle birden fazla boş mezar yeri satın alanlar kabristanı doldurdu" gerekçesini öne sürerek, Asri Mezarlıkta boş defin yerleri olmasına rağmen defin yeri sıkıntısı yaşayan Büyükşehir Belediyesi, çareyi bitişikteki askeri alanı satın alarak yeni mezar yerleri oluşturduğunu savunsa da, vatandaşlar yapılan bu astronomik zamma tepkili.
İki kişilik mezar yerinin 10 lirayı aştığını, 4 kişilik mezar yerinin ise 25 bin lirayı bulduğunu öğrenen vatandaşlar, şunları söylediler: "Yıllardır hep bu gerekçe gösteriliyor. Yüzden fazla aile mezar yeri almış, bulunamıyor. Zaman aşımından hukuki çözülebilecek bir konu; hem o kadar da fazla değil. Ayrıca, askeri alandan alınan yer çok mu pahalıya mal oldu? Belediyenin bu kararı yeniden gözden geçirmesi gerekiyor."

-ESKİ FİYATLAR-

iki kişilik mezar yeri bin 520 TL,
üç kişilik mezar yeri 3 bin 150 TL,
dört kişilik mezar yeri 4 bin 950 TL,
şami mezar yeri (mezar yerinin kazılarak içine beton dökülmesi işlemi) ise bin 150 TL


-YENİ MEZAR YERİ FİYATLARI-

iiki kişilik mezar yeri 10 bin TL, duvar ücreti bin TL,
üç kişilik mezar yeri 15 bin TL, duvar ücreti bin 500 TL,
dört kişilik mezar yeri 20 bin TL, duvar ücreti 2 bin TL,
şami mezar yeri (mezar yerinin kazılarak içine beton dökülmesi işlemi) ise 4 bin 600 TL oldu. 

 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum